Posted in: Různé

Definice osobnosti, její charakteristika a vlastnosti, struktura osobnosti

Literatura:

Štefanovič Jozef:   Psychologie pro gymnázia a třídy gymnázia s pedagogickým zaměřením

Nakonečný Milan: Malá encyklopedie současné psychologie

Nakonečný Milan: Encyklopedie obecné psychologie

Psychologie osobnosti odpovídá na tyto otázky: Jaký typ člověka jste? Jste veselý, vyrovnaný a pevný? Překypujete sebedůvěrou a pohodou? Nebo jste nesmělí, ostýchaví, bojíte se vlastního stínu, podléháte depresím? Jste úzkostliví a většinu času prožíváte ve stresu? Hovorový význam slova osobnost – morální osobnost, výjimečná osobnost, tragická osobnost, rozpolcená osobnost. Na rozdíl od pojmu osoba, tj. konkrétního lidského jedince vyjadřuje pojem osobnost celek, který má určitý podstatný znak. V psychologii osobnost znamená:

  • jednotu psychických vlastností člověka, jeho prožívání a chování
  • schopnost přizpůsobení se vnějšímu prostředí
  • schopnost rozvíjet se jedinečným a svérázným způsobem

Existuje asi 50 různých definicí od různých autorů na to, co to vlastně osobnost  je. Všichni se však shodují v jednom: nejvlastnějším znakem osobnosti je její jedinečnost a odlišnost od ostatních osobností.

Osobnost je vyvíjející se struktura psychofyziologických systémů, které utváří jeho jedinečné přizpůsobení okolí. Je to pojem, označující organizovaný celek duševního života člověka

Osobnost – je to organická jednota tělesného a psychického, vrozeného a získaného, typická pro daného jedince a projevující se v jeho jednání a chování.

Osobnost je dynamická struktura takových psychofyziologických systémů uvnitř individua, které determinují jeho svérázné přizpůsobení okolí.

Dítě se nerodí jako osobnost, ale stává se jí postupně v procesu zvaném socializace (někteří autoři uvádí okolo 2 – 3 roku života , kdy se u něho vytvoří vědomí vlastního  „JÁ“)

Pojmu osobnost se v psychologii užívá ve všeobecném významu – nemá hodnotící ráz! Neoznačujeme jím jenom tzv. velkou, silnou osobnost, toho, kdo je významný, všední, průměrný, ba i chorobnou nebo zločinnou osobnost. V psychologickém smyslu je osobností každý člověk.

Osobnost každého člověka je jednotkou měnících se, stálých a dynamických činitelů, umožňuje jednak být sám sebou, projevit pružnost a přizpůsobit se novým, změněným podmínkám.

Osobností se zabývali takoví filozofové jako: Platón, Aristoteles, Tomáš Akvinský, I.Kant, ve 20. století Allport, Watson, Eysenek, Freud a jiní.

Obecná charakteristika osobnosti:

  • člověk je bytost biopsychosociální
  • osobnost jako společenská bytost plní společenskou roli a zaujímá určitou pozici
  • individuum je osobnost jako souhrn všech jejích zvláštností
  • každá osobnost je jedinečná a neopakovatelná

Vlastnosti osobnosti:

Osobnost vzniká syntézou vlastností osobnosti. Charakterizovat osobnost vlastně znamená vyjmenovat a charakterizovat její typické vlastnosti. Některé vlastnosti osobnosti (paměť, pohotovost) se dají změřit, jiné vlastnosti (charakter, svědomí) se zjišťují obtížně.

Vlastnosti osobnosti se vyznačují mnoha znaky:

  • Stálost (konzistence) – rozumíme jednak časové trvání určité vlastnosti u jednotlivce, a jednak to, že tato vlastnost se objevuje vždy za stejných podmínek, např. nedůvěřivost je stálou vlastností osobnosti pouze tehdy, když se příslušný člověk při styku s lidmi vždy nebo alespoň zpravidla chová nedůvěřivě.
  • Hloubka  – hloubkou vlastnosti označujeme její souvislost s prostředím. Čím je vlastnost hlubší, tím méně závisí na prostředí
  • Pronikavost – pronikavostí vlastnosti označujeme její dominanci (převládání) nad ostatními vlastnostmi.
  • Hierarchičnost – znamená jakési stupňovité uspořádání vlastností v tom smyslu, že příbuzné vlastnosti se spojují do jedné základní vlastnosti, kterou psychologové označují pojmem faktor. Např. faktor „naivita“ souvisí s vlastnostmi jako: prostý, neokázalý, nenáročný, společensky neuhlazený, neurčitý, sentimentální, vřelý, společensky spontánní…)
  • Univerzálnost – univerzální vlastnosti nazýváme to, když je příslušná vlastnost vlastní všem lidem nebo alespoň absolutní většině lidí (např. svědomí)
  • Polarita – většina vlastností osobnosti má dimenzi (rozměr) sahající od jednoho pólu k druhému, např. veselý-smutný, mlčenlivý-hovorný
  • Integrovanost – u každé osobnosti se psychické vlastnosti určitým způsobem sdružují, např. družnost, taktnost, inteligence, vtipnost, . . .
  • Determinovanost – vlastnosti osobnosti jsou mnohostranně determinovány a závisí na mnoha faktorech (věku, pohlaví).Psychologové zatím nejsou jednotní v tom, co více determinuje os., zda-li faktory biologické (tělesná stavba, činnost NS, činnost hormonální soustavy), nebo faktory sociální – jak os. utváří interakce s jinými lidmi.

Neurofyziologicky souvisí osobnost s činností mozku. Bylo dokázáno, že při poškození mozku dochází nejdříve k úpadku nejvyšších funkcí, tj. abstraktního myšlení, vyšších citů a cílů, zatím co nejdéle přetrvají vývojově nejstarší funkce!!!

Struktura osobnosti:

Psychickou strukturu osobnosti je možno chápat jako uspořádaný celek dispozic, které podmiňují způsoby psychického reagování (tj. prožívání i chování) V pojmu struktury osobnosti je vyjádřena určitá skladba psychických vlastností.

  • Struktura osobnosti je velmi složitá, mnohotvárná, složená z vlastností, které se v každé osobnosti navzájem spojují a podmiňují.
  • Tvoří svéráznou hiearchii, ve které dominují nejcharakterističtější vlastnosti osobnosti
  • Struktura osobnosti je dynamická, neustále se měnící pod vlivem působení nových podnětů a neustálou změnou podmínek života
  • Struktura osobnosti je relativně stálá a zachovává si systémy a hiearchii vlastností, které jsou typické pro danou osobnost. Tato relativní stálost struktury os. Umožňuje předvídat chování a jednání v určitých situacích

Základní kategorie osobnostních vlastností:

  1. Aktivačně motivační vlastnosti

charakterizují, co vede osobnost k činnosti, oč usiluje a k čemu směřuje. Charakterizují zaměřenost osobnosti, výběrový ráz její činnosti

Potřeby  – potřeba se vymezuje jako stav nedostatku nebo nadbytku něčeho, tj. stav jednotlivce, odchylující se od jeho životního optima

Potřeby jsou:

  • biologické – vrozené (strava, teplo,. . .)
  • psychické  –  (láska, zábava, štěstí, duševní strádání)
  • kulturní  – (potřeba vzdělávat se, naslouchat hudbě, sportovat . . .)

Pudy – pud je vrozená  hnací síla k činnosti určitým směrem, vyplývající ze základních životních potřeb (někteří psychologové považují pud za synonymum k instinktu, jiní je ztotožňují s biologickými potřebami).

Např.: Štefanovič uvádí tyto pudy: p. hladu, žízně, bolesti (snaha uniknout jim), pud sebezáchovy, mateřský (rodičovský) pud, pohlavní p., p. dominance (prosazování se), p. aktivity, zvědavosti.                                 

Pudy jsou charakterizovány určitou silou od nulového bodu až např. k úplnému sebeobětování. Pro osobnost je charakteristická dominance některého pudu, někteří lidé své pudy nedostatečně ovládají, potom hovoříme, že pudová složka převládá nad racionální. 

Instinkty – řetězce vrozených nepodmíněných reflexů, které vedou k ustáleným způsobům jednání, jako reakce na určitý spouštěcí podnět, u člověka jsou za instinkty považovány některé projevy kojence

Zájmy – zájem je trvalá snaha člověka zabývat se předměty nebo činností, které ho upoutávají po stránce poznávací nebo citové. Charakterizujeme ho jako výběrový vztah k předmětům nebo činnostem

Záliby – záliba je vyhraněný, často hlavní zájem

Sklony– zaměření člověka na určitou činnost

Zvyky –  jsou často pokládány za neuvědomělé aktivační činitele zvláště proto, že zvyk jako tendence vykonávat za určitých okolností nebo v určité době určitou činnost už sám o sobě obsahuje aktivační impuls

Ideály – vznešené, vrozené, vysoké životní cíle, o jejichž dosažení člověk usiluje

Životní plány – představují systém cílů, jichž chce člověk dosáhnout v budoucnosti. Odrážejí chápání smyslu života, jeho plánované náplně.

  • vztahově postojové vlastnosti
  • charakterizují systém hodnot, kterými se řídí ve svém jednání a chování, při vytváření vztahů ke skutečnosti
  • charakterizují povahu a styl chování osobnosti v sociálním prostředí, způsob řešení praktických úkolů

Charakter– souhrn těch psychických vlastností osobnosti, které se zakládají na jejím morálním přesvědčení a projevují se v mravní stránce jejího chování a jednání.

Postoje –  relativně ustálená tendence (pohotovost) charakteristickým způsobem reagovat na určité podněty.

Citové vztahy– naznačují, co má pro charakteristiku osobnosti zvláštní hodnotu, a zvláště, co má hodnotu kladnou a co zápornou (např. sympatie/antipatie, přátelství/nepřátelství, láska/ nenávist, obdiv/pohrdání, pýcha/pokora atd.)

Světový názor – názor na člověka, společnost, smysl lidské existence …..

  • výkonové vlastnosti
  • určují možnosti osobnosti i z hlediska úspěchů činnosti
  • co osobnost dokáže, jaké úkoly co do náročnosti ji je možno ukládat a jaké výsledky, jakou míru úspěchu v činnosti je možno předpokládat, očekávat

Schopnosti – vlastnosti osobnosti, které jsou předpokladem pro úspěšné vykonávaní nějaké činnosti. Jsou ukazatelem toho, jaký rozdíl bude v kvalitě, rychlosti a snadnosti osvojení a výkonu určité činnosti u různých lidí za jinak stejných podmínek (ve zkušenostech, vědomostech . . .)

Vlohy – jsou vrozené anatomicko-fyziologické zvláštnosti člověka, na jejichž základě se vyvíjejí schopnosti, umožňující dosáhnout mimořádných a spec. Znalostí a dovedností.

Vědomosti – jsou osvojená, tj. zapamatovaná a pochopená fakta a vztahy mezi lidmi (ve formě pojmů, pravidel, pouček, zákonů. . .), v nichž se odráží poznání objektivní skutečnosti ve vědomí člověka

Dovednosti – dovednost (způsobilost) je nabytá pohotovost (připravenost správně, co nejrychleji a s nejmenší námahou vykonat nějakou činnost na základě osvojených vědomostí a předcházející praktické zkušenosti)

Návyky – návykem zautomatizované vykonávání některých složek činnosti, které se dosáhlo mnohonásobným opakováním určitých výkonů.

  • autoregulační vlastnosti

charakterizují organizovanost osobnosti jako celku, který se obvykle označuje slovem „JÁ“.

  • určují, nakolik osobnost umí řídit a kontrolovat své prožívání a jednání
  • projevuje se zde to, jaký postoj k sobě samému zaujímá, jak hodnotí sám sebe

Sebeuvědomění – označujeme jím vědomí vlastní individuální existence. Individuální zkušenosti člověka se ze dne na den hromadí a člověk si je uvědomuje jako vlastní zkušenost

Sebepoznání – uvědomění si zvláštností v průběhu vlastního prožívání a chování, zejména kladů a nedostatků

Vůle – záměrné, cílevědomé úsilí směřující k dosažení vytyčeného cíle, vlastní jen člověku

Sebehodnocení – vědomé prožívání vlastní soc. pozice nejčastěji v rodině

Sebekritika  – verbalizované sebehodnocení, zejména hodnocení vlastních nedostatků

Svědomí – spontánně (sám od sebe) vznikající vnitřní proces, který odráží konflikt mezi vnitřními mravními zásadami člověka a jeho aktuálním chováním, jednáním.

  • dynamické vlastnosti

 charakterizují formální průběh prožívání a chování z hlediska intenzity a tempa (dynamiky)

Temperament – souhrn vlastností organismu určující dynamiku celého prožívání a chování osobnosti

  • vlastnosti psychických procesů a stavů

spoluvytvářejí individuální zvláštnosti charakteristiky osobnosti

Pociťování (=počitek) –  počitky jsou nejelementárnější formou uvědomování si vnějšího i vnitřního prostředí, jako je barva, vůně, bolest, tvrdost, chuť. . .

Vnímání – je proces subjektivního odrážení objektivní reality v našem vědomí prostřednictvím receptorů. Poznáváme jím základní vlastnosti předmětů a jevů.

Paměť – je vlastností nervového systému, záležející v uchování poznání skutečnosti

Myšlení – je nejvyšší formou poznávání, je založeno na postihování vztahů mezi předměty a jevy, které je zprostředkováno naučenými schématy, v nichž se uplatňují vjemy, představy a pojmy

Řeč – je formou mezilidské komunikace. Její základní funkcí je sdělování

Fantazie – je schopnost nebo funkce ležící mezi vnímáním a myšlením nebo mezi pozorností a inteligencí, spočívá v imaginaci (jejím materiálem jsou představy)

Osobnost každého člověka je jednotkou měnících se, stálých a dynamických činitelů, umožňuje jednak být sám sebou, projevit pružnost a přizpůsobit se novým, změněným podmínkám.

Back to Top