Posted in: Windows 10

Windows 10 Technical Preview

Do kdy smím používat technical preview?

Současnou verzi Windows 10, tedy NT 6.4 (build 10130) známé jako Technical Preview je platný do 5.10.2015. Což při současném stavu OS světší na to, že se jedná o předposlední testovací obraz.

Projevené nedostatky

Nutno podoktnout, že systémy Win8 a Win8.1 na tom byly v tomto stádiu vývoje dalece lépe, co se týká kvality.
Velký problém číslo jedna je zahlcující se explorer.exe. Průzkumník velmi rychle a snadno dosahuje hodnot i přes 100 MB RAM, což je problém, protože od hodnoty nějakých 80 MB RAM je pomalý, někdy zamrzá, otevírá jinou složku či soubor, nežli jsme chtěli. K samovolnému restartu průzkumníka dochází až relativně pozdě, to hodnota RAM, pokud se nekopíruje či nepřesouvá musí přesáhnout 200 MB, aby se proces samovolně restartoval, což je dále nežli u Win8.1 a proto je celkově průzkumník pocitově více nestabilní.
Dalším problémem spojeným s průzkumníkem je nestabilita přehrávače WMP, který u větších videosouborů je závislý na výchozím stavu průzkumníku, pokud byl průzkumník příliš velký, tak je možné, že přehrávač se sám ukončí v průběhu přehrávání. Další kdy dochází ke kolapsu přehrávače je, pokud byl přístroj převeden do režimu hibernace a tím došlo k pozastavení přehrávání, v takovém případě ve více jak 90% je přehrávač systémem ukončen. Tyto výrazné chyby se dotknou každého, protože se týkají i ostatních „integrovaných“ přehrávačů, které nejsou platformy metro. Když už jsme u metra, tak v případě zahlcení Exploreru dochází i k zamrzání metro aplikací, zejména čtečky a skype, problémy nastávají pří obnovení z minimalizovaného stavu na liště. Tento problém sdílí s ostatními aplikacemi, celkově je potřeba poměrně často restartovat průzkumníka a nebo v případě obnovení aplikace z lišty je někdy nutné restartovat i samotnou aplikaci (platí pro aplikace prostředí metro) či užít přepínač ploch, který umožní přejít do konkrétní aplikace.
Průzkumník způsobuje i značnou nestabilitu aplikace MS Outlook a to hlavně v režimu kalendáře, podobnými problémy se stabilitou a zhoršenými reakcemi zde trpí i Abby fine readr. Zatím jsem žádné další nedostatky, kromě úplné absence plnohodnotného metro prostředí na desktopové verzi systému nepodkal.BUILD 9926
V tomto obraze se povedlo odstranit spoustu nedostatků z předchozích verzí. Problémem je občasné bezdůvodné přetěžování CPU, Nekomunikativnost s Wi-Fi kartami Atheros původně určenými pro systém Windows 7, tyto katry zmizí z ovládacích panelů a nelze k nim doinstalovat ovladače od Atherosu. Díky chybě Wi-Fi modulu není možné zprovoznit Wi-Fi host spot, sice nějaký pokus o činnost adaptéru je, když je odpojený ethernetový kabel.
Dalším problém je nefunkční asistentka Cortana, od které by bylo fajn, aby šla zapnout a ovládat v angličtině, i s českým jazykovým balíčkem.
Metroaplikacím, především skype, se stává, že nabíhají částečně, chybí posuvníky a v případě skype i řádka pro psaní zpráv, řešením je ukončení aplikace a její opětovné spuštění. Tato chyba se projeví pohnutím loga, nebo uhnutím teček do strany nebo šikmo nahoru. U nového Stoere často nenaběhne domovská stránka a je méně přehledný, nežli verze ze systému Windows 8.1.
Krom problémů s vlastním upgrade pomocí ISO souboru, protože se měnil jazykový balíček na český, je systém v edici Enterprice stabilní a neprojevil žádné další chyby. Nicméně základní edice systému je víceméně nepoužitelná, nestabilní, pomalá, zasekává se, zde se projevuje oddělení vývoje standartních edic a edice Enterprice.

Průběžné zkušenosti se systémem

Systém je nasazen na ostrém HW, není virtualizován, protože při virtualizaci v prostředí Hyper-V nevykazoval dobré chování, byl téměř nepoužitelný.
Systém je testován na notebooku Toshiba Satellite L750 1L8, takže tedy základní specifikace HW.
CPU: Intel(R) Core(TM) i5-2430M CPU @ 2.40GHz, 2395 Mhz, jádra: 2, logické procesory: 4
RAM: 8GB s taktováním 1600 MHz
HDD: WD Model WD10JPVX-22JC3T0, 1 TB, 5400 ot/min, zápis/čtení: 3Gb/s
Grafická karta: Nvidia gforce GT525
Systém je provozován na samostatném diskovém oddílu o velikosti 60 GB, který je naformátovaný na NTFS a má aktivní kompresy dat.

Co se týká hlavního využití systému, tak je psaní aplikací v jazyce Java (prostředí NetBeans) a jazyce C++ (prostředí MS Visual studio 2013 Pro update 3). Dále je využíváno ftp (pomocí Explorer.exe) a sady MS Office 2013 Pro plus. Testovaný systém je 64 bitový a většina využívaných programů téže. Krom zmíněného a internetu (neopomínejme aplikaci čtečka a další metro aplikace) dochází na tomto systému k úpravám videa (AVI Demux), fotografií (Zoner Photostudio 15 Pro x64), řízení několika e-shopů a tvorbě těchto stránek. V systému jsou dva programy na tvorbu tutoriálů, aby bylo možné vytvářet nějaké pohledy na činnost OS, nicméně oba programy výrazně zpomalují skutečnou rychlost OS. Za nějaké 3 dny, kdy je instalován na HW (předtím byla zkoušena virtualizace) nenašel systém nějaké další pravidelné uplatnění. Pro potřeby čtení souborů bude systém výhledově osazen produktem Autodesk Inventor 2015, kdy budou vyhodnoceny a zde popsány zkušenosti s instalací tohoto programu. Instalace OS na Fyzický HW
Instalace OS probíhala velmi rychle a bezproblémově, je vidět, že Microsoft opravdu dovádí instalace jak za podpory OS (pomocí hlavního stup.exe) tak pomocí boot k dokonalosti a maximální možné automatizovatelnosti.
Osobně jsem instaloval starou verzí instalátoru, abych si nenahradil svůj stávající OS (Win 8.1), který se jinak zobrazuje při bootu. Tento instalátor v případě zájmu naleznete ve složce sources. Instaloval jsem přímo z připojení ISO souboru do virtuální jednotky pomocí Explorer.exe. Instalace trvala cca 15 minut, produktový klíč nebyl vyžadován a v průběhu instalace nedošlo k žádné komplikaci.
Systém je možné přihlásit pomocí účtu Outlook.com, takže je možné (pokud na stejný účet již máte připojený Os Windows 8.1 či 8, nebo WP8 či 8.1) do značné míry synchronizovat osobní nastavení OS a integrovat tak ondrive. Po instalaci je nutné systém připojit k internetu, aby se mohl plně automaticky aktivovat, uživatel se při bezproblémovém připojení o aktivaci nikterak starat nemusí.
Co se týká ovladačů, tak není potřeba instalovat žádné ovladače, všechny se nainstalují sami, jen je vhodné zkontrolovat, zda jsou skutečně všechny přes správce zařízení (control panel -> Hardware and Audio -> Device Manager), tam, kde budou vykřičníky (většinou jsou neznámá zařízení nějaké části grafických kare NVidia), tak na to zařízení (včetně neznámích) klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte položku upgrade drivers a následně Search automatically for drivers. Nainstaloval jsem takto i problémové ovladače od NVidie. Systém obsahuje kvalitní ovladače (které aktualizuje z Windows update) i na zařízení bluetooth a USB 3.0.
Systém je velmi rychlý a kvalitně kloubí výhody standartního a metro prostředí, i když ve srovnání s Windows 8 a 8.1 je nabídka start výrazně hůře uzpůsobitelná, lze ji uzpůsobovat stejně jako ve Windows 7, ale programy se připínají formou dlaždic, které se dají nastavit obdobně jako v systému Windows 8.1 na 4 velikosti a po té „připínací ploše“ seřazovat přetažením. Na rozdíl od Windows 8 a 8.1 nelze vytvářet skupiny (shluky) dlaždic, které jsou od sebe zřetelně odděleny a ve Win 8.1 i pojmenovatelné. Pokud je aplikací připnuto více, nežli se vejde na monitor (respektive jeho šíři, protože výška nabídky se nemění), tak se dole objeví horizontální posuvník (obdobně jako u předchozí dvojice OS) a dlaždice jsou dále skládány doprava. Podstatnou změnou proti předchozím systémům je, že člověk může na dlaždice umístěné za obrazovkou zapomenout, protože jej na ně systém neupozorňuje vždy viditelností části dlaždice.
Po dokončení instalace je nutné otevřít control panel -> programs -> turn on or tunr off function System Windows a zaškrtnout Net Framework 3.5 (hned první funkce) a zvolit ok, následně se systém zeptá, zda má soubory stáhnout z Windows update, zvolte tuto možnost (download from Windows update) (je to horní možnost) a na výzvu k restartu proveďte reset OS. Je to z důvodu, že bez tohoto kroku by fungovali jen aplikace napsané pro NET Framework 4 a 4.5.
V této edici OS je dostupné i virtualizační prostředí Hyper-V, které umožní spouště bitovou kopii vašeho starého OS popřípadě virtualizovat další OS. Toto prostředí bylo dostupné v klasických Windows již od Win8 v edicích pro a Enterprise. Více o tomto prostředí naleznete na těchto stránkách v rubrice Windows 8 a 8.1 (odkaz umístím pod tento text).
Zatím jsem až na mírné nedodělky v oblasti jádra OS (které neomezují práci běžného uživatele ani programátora, pokud nepíše ovladače) neobjevil žádný výraznější problém. Na zapínání funkcí NET Framework a Hyper-V (které je zaškrtnuté, ale vyžaduje reset, připravím v nejbližší době tutoriál, který opět umístím do rubriky Windows 10.
Zpětná kompatibila programů zatím nebyla žádným problémem, mě se zatím ukázala jako platná jednoduchá rovnic, program, který nějak šel spouštět pod Windows 8 a 8.1 je bezproblémový i pod Windows 10

.Hyper-V

Metro aplikace
Jak si bylo možné všimnout na tutoriálu, tak všechny aplikace dostaly pevné rámy, ne jako u Win 8.1 update 1, kde se rámy schovávaly. Metro aplikace se rozbalují obdobně jako třeba Word na plochu a zůstává pod nimi lišta OS. NA každém rámu v jeho levém horním okraji přibila skrytá nabídka na úpravu zobrazení (viz tutoriál), která umožňuje aplikaci rozbalit do full screanu a dále upravovat její vlastnosti.
Většina základní aplikací (pošta, lidé, kalendář) se dočkali velkých změn a to v kladném slova smyslu, musím přiznat, že ač jsem zapřisáhlým uživatelem aplikace MS Outlook 2013, tak mě poštovní klient integrovaný v novém systému velmi pozitivně překvapil. Aktualizací se dočkala i řada dalších metro app a to ne jen z dílen Microsoftu,ale i app 3. stran. Store, který je připnutý na liště je takřka shodný se Store v systému Windows 8.1, nicméně je o něco málo ochuzen, jde o zpětně kompatibilní aplikace určené pro Windows 8, většina těchto starých aplikací není vidět, nebo není dostupná, nicméně jsou dostupné všechny, které mají verzi aktualizovanou pro Windows 8.1, tyto aplikace jsou plně kompatibilní. Nové, speciální aplikace, které by byly určeny k produktivitě jsem neobjevil, ale mohu říct, že bychom se ve storu tohoto systému měli dočkat i sady MS Office, která jak to tak vypadá bude podporovaná tímto OS instalovaným na tabletech a dotykových zařízeních.
Mírnou modernizací prošla i aplikace čtečka, nicméně se nejedná o tak radikální změnu, jako mezi Windows 8 a 8.1.BUILD 9926
V tomto obraze se již rýsuje trošku použitelný systém. Systém snížil zatížení HW, teda až na procesor, který občas naprosto bezdůvodně vyletí na plný výkon. Celkově se aplikace nesekají a systém je plynulý. Objevila se zde spousta praktických novinek, jen škoda, že hlasová asistentka Cortana nelze zapnout s českým jazykovým balíčkem a ti i při přepnutí lokalizace OS do USA, ale s ponecháním češtiny. Systém bude velmi dobře použitelný na zařízeních s dotykovým ovládáním.
Ačkoli došlo k výraznému zlepšení a vybavení systému spoustou užitečných věcí, tak stále nesahá ani po paty v možnostech personalizace, stabilitě a výkonu Windows 8.1 v odpovídající edici. Stále je zde velmi vidět chybějící plnohodnotné metro, ačkoli se jistými ovládacími prvky nový obraz snaží přiblížit.

Back to Top